Vlogo kolegialne presoje pri razvoju kakovosti izvajalcev PSI v Sloveniji predstavljamo na mednarodnih dogodkih
V mesecu februarju 2021 smo se predstavili na zaključnem seminarju projektne aktivnosti, v kateri smo 4 države, in sicer Finska, Estonija, Hrvaška in Slovenija v sodelovanju razvile evropske kazalnike kakovosti PSI, ki jih bomo v evropskem prostoru uporabljali kot izhodišče kolegialnih presoj kakovosti izvajalcev PSI. Zaključni seminar je potekal v organizaciji estonske nacionalne referenčne točke v mreži EQAVET. Na seminarju smo države predstavile primere dobre prakse, povezane predvsem s presojo in razvojem kakovosti izvajalcev PSI. Seminar smo zaključili z diskusijo o prednostih, slabostih, izzivih in priložnostih, ki jih ponujata kolegialna presoja na nacionalni ravni in kolegialna presoja na evropski ravni. Ugotovili smo, da nam vsaka od obeh oblik kolegialne presoje lahko služi v različne namene, zato večina držav razmišlja o implementaciji obeh v svoje nacionalne prostore v prihodnosti.
V mesecu marcu smo se predstavili na PLA-ju (Peer Learning Activity) z naslovom »Peer Review – an instrument supporting quality assurance in VET«, ki ga je organizirala slovaška nacionalna referenčna točka v mreži EQAVET. PLA-ji so namenjeni medsebojni izmenjavi znanja in izkušenj med referenčnimi točkami držav članic EU, diskusiji na dileme in odprta vprašanja in kreiranju novega znanja v povezavi s tematiko. Vsako leto se udeležimo najmanj dveh pa vse do petih tovrstnih dogodkov, ki jih organizira bodisi Sekretariat mreže EQAVET ali pa posamezne države članice, na različne teme povezane s sistematičnim upravljanjem s kakovostjo PSI.
Na PLA-ju pod okriljem Slovaške smo se predstavile nacionalne referenčne točke iz Slovaške, Italije, Litve, Finske in Slovenije. Slovenija je predstavila skupnost kolegialnih šol, ki smo jo ustanovili prav z letom 2021. Več informacij o skupnosti najdete v zloženki.